1987 yılında yaşamış olduğu ilçenin kalkınmasına bir katkı sağlamak için bir üretim başlatma kararı alan Ali Rıza Tekin’in Biga’daki en kaliteli ham maddelerden biri olan sütü işleme kararı o gün için bir umut; bugün içinse bir gerçek haline dönen Tekinler Süt ürünlerini ve Zinde’yi hayata kazandırdı.

           Ali Rıza Tekin 3 işçi ile ufak bir imalathanede tereyağı üretip Bigada ve İstanbulda satışına başladı. 1992 yılında bir mandraya geçiş yapıp ‘Zirve ‘ markası ile köy yoğurdu ve köy ayranını da pörtföyüne ekleyen Ali Rıza Bey 2005 yılında Tekinler Süt Ürünleri ismindeki şirketi ve ‘Zinde ‘ yeni markası ile Pazar alanını genişletti. Bu dönem içinde Ali Rıza Bey’in çocuklarının da büyüyüp işlerine babaları gibi dört elle sarılmaları sonucu her geçen gün daha da büyüyen ve güvenilir bir marka olarak önce Çanakkale’de sonra İstanbul’da raflarda köy yoğurdu olarak yerini aldı. Bu sırada Tekinler Süt bir kuşak atladı ve girişimci gençler olan Fatih , Mücahit ve Mustafa Tekin ile büyümesini devam ettirdi. Artan kapasiteleri ve büyüyen pazarına artık babalarının kurmuş olduğu mandıra cevap veremez olmuştu. Biga Organize Sanayi Bölgesi’nden bir yer alarak 2011 yılında buraya 200 ton /gün kapasiteli bir fabrika inşa ettiler.

           Türkiye’nin her ilçesinde , her ilinde yatırım yapılması , kalkınmanın bölgesel değil toplumsal olması gerektiğine inanan Tekinler ailesi ilçelerine ve köylerine vermiş oldukları hizmetin gururunu yaşıyor. 5 yıllık kalkınma planları içerisinde ürün portföyünü geliştirerek geleneksel köy yoğurtları ,ayranları ve tereyağlarına peynir,kaymak , peynir tatlısı gibi diğer geleneksel tatları da ilave etmeyi hedefleyen Tekinler köyümüzde yediğimiz ürünleri tüketicilerin sofralarına hijyenik prosesle sunmaya devam ediyor.